Patronka

 

 

 

Święta Jadwiga

 

 Patronką Publicznego Gimnazjum w Annopolu jest święta Jadwiga Królowa. 

 Urodziła się 18 lutego 1374 czyli już dość dawno temu to było. Pochodziła z rodu Andegawenów, a Jej rodzicami byli Ludwig Węgierski i Elżbieta Bośniacka.

 Wiele dziewcząt czeka długie lata, na to, aby zaręczyć się z wybrankiem serca, Jadwiga miała 4 lata gdy nastąpiły jej zaręczyny z ośmioletnim wtedy Wilhelmem z Habsburgów. Księżniczka była pewna, że on właśnie zostanie Jej mężem, niestety przyszłość nie wróżyła, aby Jej przewidywania doszły do skutku.

 Już jako 10 letnia dziewczynka przyjechala z Węgier i została koronowana na króla Polski. Można pomyśleć sobie "Jaka piękna historia o małej, dzielnej księżniczce", ale tak nie było Jadwiga dokonywała poważnych wyborów i decyzji, które nie dotyczyły tylko Jej, ale także całej Polski.

 Jedną z najtrudniejszych była sprawa dotycząca Jej ślubu, przeznaczona był Wilhelmowi, ale panowie krakowscy mięli inne plany wobec niej. Chcieli połączyć państwo polskie z księstwem litewskim poprzez zaślubiny Jadwigi z księciem litewskim Jagiełło.

 Jadwiga była zrozpaczona, ponieważ chciała wyjść za Wilhelma, a nie za obcego mężczyznę. Pio wielu godzinach modlitqy, usłyszała od Pana Jezusa: "Czyń co widzisz", a Jadwiga widziała, że bardziej potrzebne jest Europie jej małżeństwo z Jagiełłą, niż własne zachcianki. Dlatego też postanowiła oddać swoją rękę litewskiemu księciu. Zaraz po jej ślubie nastąpiła słynna unia w Krewie, która połączyła państwo polskie i księstwo litewskie w jeden wielki kraj.

 Chociaż była bardzo młoda, prowadziła rozbudowaną korespondencję z wielkimi mistrzami krzyżackimi, władcami czy nawet z samym papieżem. Rozmowy te doprowadzały najczęściej do pojednania w sprawach trudnych, czasem wręcz beznadziejnych.

 Święta Jadwiga nigdy nie próżnowała, rządziła krajem, pomagała biednym, jeździła na wyprawy, ale najważniejszy dla Niej był Jezus Chrystus. Spędzała na modlitwie długie godziny, szukając u Chrystus rozwiązania trudnych, czasem bolesnych spraw.

 Jedną z najważniejszych spraw była odnowa chyląceo się ku ruinie Uniwersytetu krakowskiego. Jadwiga przekazała swe kosztowności aby Polacy mieli się gdzie kształcić.

 Razem z Jagiełłą oczekiwali potomka i w lipcu 1399 roku urodziła Ona dziewczynkę - Elżbietę Bonitację. Radość niestety nie trwała długo ponieważ że w kilka dni później dziewczynka umarła. Niedługo po niej umarła również Królowa (17 lipca). Jako królowa rządziła Polską sama 2 lata (1384-1386), razem z Jagiełłą dzieliła losy naszej Ojczyzny 13 lat (1386-1399).

 Jedno jest pewne, że Ona nieustannie się za nas modli, bo jako Polacy cały czas jesteśmy Jej poddanymi, których zanosi Ona przed tron Najwyższego Króla Jezusa Chrystusa.

 

 

 

Szukaj

Projekty

***


***

Kompleksowy system doskonalenia
nauczycieli w powiecie kraśnickim

***

Po ścieżkach wiedzy

***

 

 ***

 Indywidualizacja nauczania
w klasach I-III szkół podstawowych

***

Witryna online

We have 364 guests and no members online