MYŚLEĆ, ZDOBYWAĆ WIEDZĘ, ZADZIWIAĆ…

W ramach projektu edukacyjnego „Nasi absolwenci i ich przygoda ze sportem” –uczennice gimnazjum w Annopolu:  Angelika K., Beata W., Magdalena B., Dominika J.,  Katarzyna C. i Katarzyna K. przygotowały spotkanie z czynnie uprawiającymi sport absolwentami szkoły, które odbyło się 5 maja 2014 roku . Zaprosiły Magdalenę D. – grającą w piłkę nożną, Joannę M. – byłą piłkarkę ręczną Miejskiego Klubu Sportowego TPR Selgros Lublin i Damiana K. – trenującego biegi krótkie. Niestety Pani Magdalena  z powodu obowiązków na uczelni nie mogła przybyć.

 Spotkanie uświetnili swoją obecnością pani Aneta Grzesik – kierownik referatu ds. oświaty, wicedyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Annopolu – pani Ewa Leptuch, pan Jan Sęder – emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego, rodzice zaproszonych absolwentów oraz uczniowie klas pierwszych gimnazjum.

Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.

Jest przedsięwzięciem dającym kompetencje, które ułatwiają funkcjonowanie w dorosłym życiu. Sprzyja współdziałaniu, pozwala w naturalny sposób uczyć się planowania i organizowania własnej nauki. Zmusza by sięgać po różne źródła wiedzy, dokonywać ich selekcji i analizować.
Głównym celem, jaki przyświecał pracy nad projektem, było zebranie informacji o czynnie uprawiających sport absolwentach gimnazjum w Annopolu.

Dziewczęta zrozumiały i przedstawiły jak ważna jest zależność między zdrowym stylem życia a samopoczuciem człowieka i jego formą fizyczną. Zauważyły, że bohaterów spotkania łączy jeszcze coś oprócz sportu. Mimo różnego czasu, w jakim uczęszczali do naszego gimnazjum, nie bali się marzyć o swojej przyszłości.

Pracując nad zbieraniem informacji o bohaterach projektu, uczennice sięgały do różnych źródeł. Rozmawiały  z nauczycielami wychowania fizycznego, uzyskały informacje od rodziców i masę zdjęć z albumów rodzinnych i klubowych. Potrafiły także odnaleźć interesujące je informacje na różnych stronach internetowych. Wszystko to po dokładnym opracowaniu, znalazło się w scenariuszu spotkania.  Opowiadane historie poparte były przygotowanymi prezentacjami multimedialnymi a całość urozmaicona odpowiednio dobranymi podkładami muzycznymi oraz występami taneczno – sportowymi dziewcząt ze szkoły podstawowej w Annopolu, przygotowanych przez panią Renatę Ul.

Pani Joanna opowiadała o tym, co jest ważne w uprawianiu gier zespołowych.
Sumienność  i samodyscyplina zawodnika to nie jedyne cechy mające wpływ na wynik meczu.

Piłka ręczna to gra kontaktowa, więc każdy zawodnik powinien być zadziorny i waleczny, ale jednocześnie cierpliwy, spokojny i nie dający sprowokować się przeciwnikowi na boisku.

Bardzo ważna jest atmosfera podczas treningów oraz wszystko to, co dzieje się w życiu każdego zawodnika. Ogromną rolę pełni trener, który musi mieć wiedzę i umiejętności do odpowiedniego kierowania zawodnikiem, zwłaszcza w młodym wieku. Powinien on umieć nie tylko motywować lecz także wspierać. Podkreśliła wsparcie rodziców, którzy dali jej możliwość realizowania swoich pasji w Lublinie.

Pani Joanna obecnie studiuje bezpieczeństwo narodowe w Wyższej Oficerskiej Szkole Wojskowej we Wrocławiu i trenuje biegi długie, przygotowując się do swojego pierwszego półmaratonu we wrześniu w Olsztynie. Zainspirowała ją do podjęcia takiej decyzji Pani Elżbieta – bohaterka ubiegłorocznego spotkania. Podobnie jak jej starsza koleżanka realizuje swoje marzenie – chce zostać oficerem Wojska Polskiego.

Pan Damian opowiadał min. o swoich przygotowaniach do Mistrzostw Polski seniorów, które odbędą się w lipcu w Szczecinie. Zamierza tam osiągnąć minimum kwalifikacyjne – 10,43s na 100m - aby zakwalifikować się na Mistrzostwa Europy w Zurichu.

Wspominał także najtrudniejszy moment w swojej karierze sportowej, kiedy po pobiciu własnego rekordu życiowego na 100m w 2009 roku, doznał kontuzji mięśnia dwugłowego uda i musiał odłożyć starty na cały sezon.

Uprawianie sportu daje Panu Damianowi wiele szczęścia w życiu i mobilizuje do coraz większego wysiłku wkładanego w ciężkie i wyczerpujące treningi.  Podkreślił, że warto uprawiać sport nie tylko dla wyników i medali, ale także dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Każda forma ruchu jest lepsza od biernego przyglądania się, jak życie biegnie obok nas.

Swoją pasję do biegania udało mu się połączyć z pracą zawodową w Warszawie. Jest doradcą klienta w sklepie dla biegaczy a elastyczne godziny pracy umożliwiają mu efektywne przygotowywanie się do Mistrzostw Polski.

Dziękując za zaproszenie na spotkanie z absolwentami, Pani Aneta Grzesik powiedziała min.: „Asiu i Damianie – wszyscy jesteśmy pod wielkim wrażeniem Waszych osobowości. Jesteście wielkimi sportowcami i wiele już osiągnęliście w Waszym życiu, ale jesteście też mądrymi i skromnymi ludźmi, którzy dzisiaj przychodzą i mówią,
że najważniejszy jest sport, bo to nie tylko tężyzna fizyczna i wyniki, ale także rozwój naszego charakteru i zdolności do uczenia się.”

Podsumowując kolejne spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Nasi absolwenci i ich przygoda ze sportem” śmiało można stwierdzić, że jeżeli nałożą się chęci młodych ludzi i mądre wsparcie osób dorosłych – każda społeczność lokalna może poszczycić się „własnymi sławnymi ludźmi”. Nie tylko w sporcie. Wystarczy dostrzegać potrzeby młodzieży, świadomie ją wspierać i uczyć, że każdy wybór niesie jakieś konsekwencje.

Uczmy wybierać mądrze.

Opiekunowie projektu: Joanna Koniarczyk i Aneta Skorupa

Szukaj

Nagrody

 

Projekty

***


***

Kompleksowy system doskonalenia
nauczycieli w powiecie kraśnickim

***

Po ścieżkach wiedzy

***

 

 ***

 Indywidualizacja nauczania
w klasach I-III szkół podstawowych

***

Witryna online

Odwiedza nas 133 gości oraz 0 użytkowników.