Przywracanie pamięci…W rocznicę śmierci „KOSTKA”- Żołnierza NSZ

Przywracanie pamięci i należnego miejsca w drodze ku niepodległości Żołnierzom nazywanym Wyklętymi to powinność tych, którzy dziś cieszą się wolnością - czyli nas wszystkich. W dn. 20.01.2018 r. w Annopolu odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą śmierci Tadeusza Radwańskiego ps.” Kostek”, żołnierza Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. W to lokalne, patriotyczne wydarzenie aktywnie włączyła się 20 ŚDH „Nadwiślańskie Trampy” oraz przedstawiciele 18 GZ "Leśne Duszki"

Uroczystości z udziałem władz lokalnych na czele z Burmistrzem Annopola Wiesławem Liwińskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Annopolu Zdzisławem Romańskim rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. Św. Joachima i Anny. Nabożeństwu przewodniczył ks. Ryszard Jurak. Zebrani mieli okazję przybliżyć sobie nie tylko postać „Kostka”, zakatowanego trzy lata po wojnie w wieku 22 lat w sztumskim więzieniu, ale losy wielu żołnierzy AK i NSZ, którzy wiele lat musieli czekać na rehabilitację i uznanie za bohaterów w walce o wolność naszej Ojczyzny. Nie zabrakło odniesienia do czasów nam współczesnych - żyjąc w niepodległej Polsce, nie można zapominać o swoich korzeniach, tożsamości i wartościom ze sztandarów: Bóg, Honor, Ojczyzna. W dalszej części uroczystości, z towarzyszeniem lubelskiej orkiestry Wojska Polskiego przemaszerowaliśmy na annopolski cmentarz. Tu, po odśpiewaniu Hymnu Państwowego dokonano poświęcenia pamiątkowej tablicy na grobie Tadeusz Radwańskiego. W takich okolicznościach nie mogło zabraknąć salw honorowych oraz apelu poległych. Wśród składanych wiązanek i kwiatów, w imieniu społeczności dwóch szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Annopolu oraz Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Annopolu wieniec złożyła delegacja druhen z „Nadwiślańskich Trampów”. Siostrzeniec „Kostka” Pan Waldemar Wroński w imieniu rodziny podziękował zebranym za obecność i możliwość wypełnienia danej obietnicy – przywrócenia dobrego imienia Tego żołnierza.  
W Centrum Kultury w Annopolu na uczestników niecodziennego wydarzenia czekała wojskowa grochówka i ciepła herbata. Po poczęstunku w sali kinowej odbył się wykład historyczny wygłoszony przez dr. Rafała Drabika z IPN Lublin na temat formacji wojskowych NSZ, a po nim przedpremierowa projekcja filmu „Obława” autorstwa Mirosława Bednarza.
Sobotnie uroczystości odbyły się pod patronatem Wojewody Lubelskiego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz  kpr. Wojska Polskiego Jana Jastrzębskigo.
Udział w tej żywej lekcji historii to kolejny krok w harcerskiej „Sztafecie Pamięci na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”,  którą to rocznice świętować będziemy w rozpoczętym 2018 roku.

Cześć i chwała bohaterom !

Drużynowa 20 ŚDH
„Nadwiślańskie Trampy”
phm. Jolanta Mochol

 

Szukaj

Nagrody

 

Projekty

***


***

Kompleksowy system doskonalenia
nauczycieli w powiecie kraśnickim

***

Po ścieżkach wiedzy

***

 

 ***

 Indywidualizacja nauczania
w klasach I-III szkół podstawowych

***

Witryna online

Odwiedza nas 148 gości oraz 0 użytkowników.